دسترسی سریع

تاریخ قزوین

در خصوص وجه سهمیه قزوین روایتهای مختلفی وجود دارد که قدیمی ترین آنها معتقد است قزوین معرب کلمه (کشوین) به معنای مرز دیداری است که باید نگهبانی شود.
وجه سهمیه دیگر قزوین ارتباط آن با قومی است که به دریای مازندران منتسب است هستند و آن (کاسپین) است که میتواند به علت همسایگی قزوین با استانهای شمالی کشور باشد.
در کتابهای بعد از اسلام اغلب از قزوین به عنوان (باب الجنه) یاد شده که واژه (مینودر) نیز از همین رو بر قزوین نهاده شده است و علت آنرا بر اساس حدیثی از پیغمبر اسلام (ص) می دانند که قزوین را (باب الجنه) نامید.
شهر قزوین به فرمان اردشیر بابکان ساخته و شاد شادپور نامیده شده است. و در طول تاریخ با نامهای شاد شادپور- دزبین- کازبین- کازوین- کاسپین- کاشوین- کژوین- کشوین- باب الجنه و ...نامیده شده است. این شهر در سال 24 ه . ق به تصرف مسلمانان در آمد.
در شمال غربی قزوین و بر روی قلل کوههای این شهر قلعه های معرف اسماعیلیه بنا شده که تعداد آنها به بیش از 50 قلعه می رسید و مرکز همه آنها قلعه الموت و مستحکم ترین آنه قلعه میمون دژ بوده است.
 
آثار تاریخی قزوین:
مسجد جامع عتیق - مدرسه حیدریه - بقعه شاهزاده حسین - سر در عالی قاپو- کاخ چهلستون - برج سلجوقی - برج آجری گنبد دار - برخی از آثار تاریخی قزوین هستند. (مجموعه سعد السلطنه- مقبره امام محمد غزالی)
 
آثار طبیعی قزوین:
دریاچه اوان- قلعه حسن صباح- آب گرم معدنی- غار قلعه کرد- درخت چنار خونبار- میمون قلعه 

جغرافیای قزوین : 

استان قزوین با مساحتی حدود 15820 کیلومتر – قریب به یک درصد از مساحت کل کشور- از شمال به استانهای مازندران و گیلان – از غرب به استانهای همدان و زنجان – از جنوب به استان مرکزی و از شرق به استان تهران محدود می باشد. استان قزوین در سال 1376تاسیس شدهاست.چهار شهرستان قزوین- تاکستان- بوئین زهرا و آبیک، 18  بخش ، 17 شهر ، 24 دهستان و 547 روستا ، جمعیتی قریب به یک میلیون نفررا در خود جایدادهاست.این منطقه از دیر باز مقصد و قبله گاه اهالی فرهنگ و هنر و دانش بوده و بزرگانی نام آور را به جهان عرضه نموده است. تنوع اقلیمی و قابلیتهای آبی و خاکی استان ، امکان کاشت انواع محصولات گرمسیری و سرد سیری را فراهم کرده و استقرار بیش از یک هزار کارگاه بزرگ در پنج شهر صنعتی ، استان قزوین را به یکی از قطبهای صنعتی کشور تبدیل نموده است.

سابقه سکونت گزینی و تمدن 9 هزار ساله و آثار باستانی و تاریخی چشمگیر – که بیش از %14 آثار ثبت شده و فهرست ملی کشور را شامل می شود و از این نظر استان قزوین رتبه نخست را دارا است – در کنار طبیعت بکر و گوناگون ، کوههای بلند ، غارهای شگفت انگیز، دره های عمیق کویری مجموعه کم نظیری از جاذبه های گردشگری را گرد آورده است.

استان قزوین از نظر وسعت بیست و هفتمین استان کشور است